TCL 139 cm (55 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 55Q6C.
| MRP | ₹119990 |
| Price | ₹47990 |
| Coupon | ₹4000 |
| Bank Discount | ₹4500 |
| Final Price | ₹39490 |
| Your Savings | ₹80500 (67%) |
| Screen Size | 55 Inches |
| Brand | TCL |
| Display Technology | QD-Mini LED |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Special Feature | QD-Mini LED Panel | TCL All-domain Halo Control Technology | Dolby Vision IQ | Precise Dimming Series - 512+ Zones | 144 Hz Motion Clarity PRO| HDR 10 | AiPQ Pro Processor | 178 Degree Wide Viewing Angle | MEMC 120 Hz | AMF Free Sync Premium |3GB RAM | 32GB ROM | 64-bit Quad Core Processor| WIFI 5 | Hands Free Voice Control |Prime Video, Netflix, Hotstar, Zee5 and more| Web Browser | Screen Mirroring | Works with Alexa | Airplay 2 | Game Master | HDMI 2.1 |
| Included Components | 1N LED TV, 1N Audio Cable, 1N Stand, 1N Power cord, 1N Remote Control, 2N Batteries |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 34.1 x 122.9 x 77.6 cm; 12.2 kg |
| Manufacturer | TCL India |
| Model | 55Q6C |
| Model Name | 55Q6C |
| Model Year | 2025 |
| Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Item model number | 55Q6C |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Installed Size | 3 GB |
| Operating System | Google TV |
| Hardware Interface | USB |
| Tuner Technology | DVB-T2 |
| Response Time | 9.5 Milliseconds |
| Compatible Devices | Laptop, Smartphone, Tablet |
| Special Features | QD-Mini LED Panel | TCL All-domain Halo Control Technology | Dolby Vision IQ | Precise Dimming Series - 512+ Zones | 144 Hz Motion Clarity PRO| HDR 10 | AiPQ Pro Processor | 178 Degree Wide Viewing Angle | MEMC 120 Hz | AMF Free Sync Premium |3GB RAM | 32GB ROM | 64-bit Quad Core Processor| WIFI 5 | Hands Free Voice Control |Prime Video, Netflix, Hotstar, Zee5 and more| Web Browser | Screen Mirroring | Works with Alexa | Airplay 2 | Game Master | HDMI 2.1 |
| Mounting Hardware | 1N LED TV, 1N Audio Cable, 1N Stand, 1N Power cord, 1N Remote Control, 2N Batteries |
| Number of items | 7 |
| Remote Control Description | Smart remote with Dedicated Hotkeys for quick and easy access |
| Remote control technology | IR, Bluetooth |
| Standing screen display size | 55 Inches |
| Display Type | HDR 10 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Audio input compatible with the item | HDMI, USB |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | AC3, mp3_audio |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Atmos |
| Speakers Maximum Output Power | 40 Watts |
| Audio Wattage | 220 Watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 220 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Alkaline |
| Total USB ports | 1 |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Maximum Operating Distance | 9 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Media Format | AVI, MPEG |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 12 kg 200 g |
Xiaomi Smart TV X Pro QLED Series 65 (165 cm) L65MB-APIN(Black)
Incl. ₹1750 Off With HSBC Bank
Samsung 138 cm (55 inches) Crystal 4K Vista Pro Ultra HD Smart LED TV UA55UE86AFULXL
Incl. ₹4000 Off Coupon+ ₹3000 HDFC Bank CC
LG AI TV UA8200 139 cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart WebOS TV
Incl.₹6645 AXIS BANK CC
LG 139 cm (55 Inches) QNED MiniLED 92 Series 4K UHD Smart QNED TV 55QNED92ALA
Incl. ₹6000 Off HDFC Bank Credit Card
coocaa 164 cm (65 inches) 4K Ultra HD Smart Mini LED QLED Google TV 65MINI75Q
Incl. ₹2250 Off Axis Bank CC
Blaupunkt 101 cm (40 inches) Cyber Sound G2 Series Full HD LED Google TV 40CSG7112 (Black)
Incl. ₹1050 with Axis Bank CC
TCL S332w with wired subwoofer 200 W Bluetooth Soundbar (Black, 2.1 Channel)
TCL 164 cm (65 inches) Metallic Bezel Less Series 4K Ultra HD Smart LED Google TV 65V6C (Black)
Incl. ₹2500 with Axis Bank CC
TCL 164 cm (65 inches) 4K UHD Smart QD-Mini LED Google TV 65Q6C
Incl. ₹3150 Off Axis CC +₹3000 Off Coupon
TCL 189 cm (75 inches) 4K Ultra HD Smart QLED Google TV 75P71K
Apply Rs.1000 Coupon
TCL 139 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart QLED Google TV 55T8C
Incl. ₹3750 Off With HDFC CC + ₹3000 Coupon
TCL 2026 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter 7 Step Convertible with Powerful and Fast cooling, 4 Ways Swing, Blue Fin and Fungal Protection, Energy saving, Silent Operation AC (TAC-18CSD/EV5AM, White)
Incl. ₹2000 Off ICICI CC+ ₹1000 Off Coupon