pTron Bassbuds Eon in-Ear TWS Earbuds w/ 13mm Drivers, 45Hrs Playtime, Dual HD Mic & AI-ENC Calls, Custom EQ, Mobile App, Bluetooth v6.0 Headphones, Voice Assistant, Type C Charging & IPX5 (Blue).
About
- Experience pristine stereo sound with 13mm Neodymium Drivers || Enjoy Smart Touch Controls and up to 45 Hours of Nonstop Playtime with the Compact Charging Case
- Lightweight Wireless headphones w/ Ergo-Fit Design || Built-in HD Mic for Clear Call Quality || Snug-fit buds Block External Noises Providing Passive Noise Cancellation for Better Listening Experience
- Download the ‘Original Sound’ app from Playstore/App Store to customize touch controls, choose or create Sound EQ for a personalized audio experience.
- Attractive Wireless Earbuds with Touch Sensors for Seamless Music & Call Control || IPX5 Water/Sweatproof Earbuds || Instant Access to Device's Voice Assistant
- Bluetooth V6.0 for Quick Pairing, Strong 10m Wireless Connectivity & Wide Compatibility with Smartphones/Tablets/Laptops || S/M/L Soft Silicone Eartips for Every Ear Canal Size
| Brand | pTron |
| Colour | Blue |
| Ear Placement | In Ear |
| Form Factor | In Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Model Name | Bassbuds |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Cable, Charging Station, Eartip, User Manual |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Travel |
| Recommended Uses For Product | Calling, Cycling, Exercising, Running, office_meetings |
| Compatible Devices | Cellphones, Laptops, Tablets |
| Control Type | Call Control |
| Item Weight | 34 g |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Net Quantity | 1 Pack |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 9 |
| Controller Type | Touch |
| Battery Life | 45 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 6 |
| Audio Driver Size | 13 Millimetres |
| Earpiece Shape | Stick |
| Special Feature | Fast Charging, Lightweight, Microphone Included, Noise Isolation, Waterproof |
| Manufacturer | PALRED ELECTRONICS PVT. LTD. |
| Product Dimensions | 4.6 x 5.8 x 2.6 cm; 34 g |
| Batteries | 3 9V batteries required. (included) |
| Item model number | Bassbuds |
| Special features | Fast Charging, Lightweight, Microphone Included, Noise Isolation, Waterproof |
| Other display features | Wireless |
| Country of Origin | India |
