pTron Bassbuds Rogue W/ 40Ms Low-Latency Gaming, Clear Calls,50Hrs Playtime,Pristine Sound,V5.3 Bluetooth in Ear Headphones,Snug-Fit,RGB Lights,Touch Control,Voice Assist,IPX5 Water Resistant(Black)
Product Details
- Enjoy Immersive Gaming with 40ms Low-Latency to keep You Ahead in Every Game || Dual HD Microphone for Clear Calls Experience - Be Heard Loud & Clear
- Enjoy 50 Hours of Playtime – Perfect for Non-stop Music, Calls, and Gaming || Fast Charging Type-C port for Faster Re-fueling (DC 5V-1A max.) - Less Pit Stop, More Racing
- 13mm Drivers for Immersive audio & Enhanced Spatial Awareness - Enjoy the Winning Sound! || Snug-fit & so Lightweight you’ll forget you’re wearing them || Quick Touch Controls to Manage Calls/Music
- Dual EQ - Game & Movie Modes || Bluetooth V5.3 for Quick Pairing, Un-interuppted Wireless Connectivity & Wide Compatibility || Compact On-the-Go Charging Case with Vibrant Breathing Lights
- IPX5 Water Resistance - Splash-proof Durability for Workouts & Outdoor use || 6 Months Manufacturer Warranty from the Date of Purchase on Manufacturing defects only
| Brand | pTron |
| Colour | Jade Black |
| Ear Placement | In Ear |
| Form Factor | In Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Headphones Jack | No Jack |
| Model Name | Bassbuds |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Cable, Eartip, User Manual |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Silicone |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Gaming |
| Charging Time | 1.5 Hours |
| Recommended Uses For Product | Calling, Exercising, Gaming, Running, office_meetings |
| Compatible Devices | Cellphones, Laptops, Tablets |
| Control Type | Call Control |
| Item Weight | 40 g |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Net Quantity | 1 Pack |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 9 |
| Controller Type | Touch |
| Battery Life | 50 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Audio Latency | 40 Milliseconds |
| Audio Driver Size | 13 Millimetres |
| Earpiece Shape | Stick |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Noise Control Features | passive_noise_isolation |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | 40ms Low Latency, Dual HD Microphone, 50 Hours of Playtime, 13mm Drivers, Snug-fit & Lightweight, Dual EQ Modes, Bluetooth 5.3, IPX5 Water Resistance, 6 months Manufacturing Warranty |
| Manufacturer | Palred Electronics Pvt. Ltd |
| Product Dimensions | 5.4 x 6.3 x 3 cm; 40 g |
| Batteries | 3 9V batteries required. (included) |
| Item model number | Bassbuds |
| Special features | 40ms Low Latency, Dual HD Microphone, 50 Hours of Playtime, 13mm Drivers, Snug-fit & Lightweight, Dual EQ Modes, Bluetooth 5.3, IPX5 Water Resistance, 6 months Manufacturing Warranty |
| Other display features | Wireless |
| Country of Origin | India |
