pTron Boom Play X5 in-Ear Wired Earphones w/Type-C & 3.5mm Aux Connectors, 10mm Drivers for Pristine Sound, HD Mic for Clear Calls, in-line Controls,1.2m Tangle-Free Cable & Wide Compatibility(Black)
About
- pTron Boom Play X5 Wired Earphones with 10mm Dynamic drivers deliver Deep bass and Clear Sound || 2-in-1 Connector Supports 3.5mm AUX & Type-C ports for Universal Compatibility and Seamless Audio
- Ergonomic Design: These Type C wired earphones feature a metal alloy body & In-Ear snug-fit that provides better sound quality and is incredibly comfortable to wear & also blocks external noises
- In-line Controls & Mic: With in-line controls & a built-in microphone, these wired earphones with a mic allow you to easily adjust volume, skip tracks, and take calls without reaching for your phone.
- Wide Compatibility: Type-C audio & 3.5mm Aux connector, making it easy to use these wired headphones with various smartphones, tablets, laptops, and other Type-C/3.5mm aux compatible devices.
- 1.2m Tangle-free TPE Cable | S/M/L Size Silicone Eartips for Perfect Fit | 6 Months manufacturer warranty from the date of purchase on manufacturing defects only
| Brand | pTron |
| Colour | Black |
| Ear Placement | In Ear |
| Form Factor | In Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | Boom |
| Connectivity Technology | Wired |
| Included Components | Eartip |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Metal, Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Travel |
| Recommended Uses For Product | Calling, Cycling, Exercising, Running, office_meetings |
| Compatible Devices | Cellphones, Laptops, Tablets |
| Control Type | Call Control |
| Cable Feature | Tangle Free |
| Item Weight | 17 g |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Net Quantity | 1 Pack |
| Control Method | Push Button |
| Number of Items | 5 |
| Controller Type | Button |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 10 Millimetres |
| Earpiece Shape | Bud |
| Special Feature | Integrated Remote Control, Lightweight, Microphone Included, Noise Isolation, Surround Sound |
| Manufacturer | Parude Technology (Shenzhen) Co. Ltd. |
| Product Dimensions | 120 x 2 x 1.3 cm; 17 g |
| Item model number | Boom |
| Special features | Integrated Remote Control, Lightweight, Microphone Included, Noise Isolation, Surround Sound |
| Other display features | Wireless |
| Country of Origin | China |
