pTron 20000mAh Powerbank w/ 22.5W Fast Charging, USB & Type C Output, Built-in Type C & iOS Cables, Compatible w/Power Delivery, Quick Charge for iPhone, Android Mobile & Tablets, Dynamo Storm(Black).
Product details
- Stay powered anywhere with pTron Dynamo Storm 20000mAh power bank. Its massive capacity delivers multiple charges, keeping your devices ready for daily use or travel. Stay connected always.
- Dynamo Storm powerbank Supports 22.5W Fast Wired Charging thru USB-A & Type-C/PD Ports || Built-in Cables to Charge your Devices- 22.5W Fast Charging via Type-C Cable & 10W iOS Cable
- 4 Charging Outputs: USB-A Port x 1, Type-C/PD Port x 1, Type-C Cable & iOS Cable || You can Charge Multiple Devices Simultaneously, including Smartphones, Tablets, and more
- Compatible with PD3.0 (Power delivery), Quick Charge (QC3.0), VOOC/WARP/DASH & PPS Fast Charging || Type-C Port & Built-in Type-C Cable Supports Input & Output both
- Travel-friendly || Multiple Layers of Advanced Protection in the Chipset | 4 LED Light Battery Life Indicator || 6 Months manufacturer warranty from the date of purchase on manufacturing defects only
| Connector Type | USB Type A, USB Type C |
| Brand | pTron |
| Battery Capacity | 20000 |
| Colour | Black |
| Special Feature | Built In Cable, Fast Charging, LED Indicator Lights, Over Charging Protection, Pocket Size |
| Package Dimensions | 14.5 x 7.3 x 3.5 cm; 414 g |
| Batteries | 2 9V batteries required. (included) |
| Item model number | Dynamo Storm |
| Special features | Built In Cable, Fast Charging, LED Indicator Lights, Over Charging Protection, Pocket Size |
| Other display features | Wireless |
| Manufacturer | Palred Electronics Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 414 g |
