pTron Fusion Pop 12W Bluetooth Speaker with Pristine Sound, 10hrs Playback, Rhythmic RGB LEDs, Multi-Play Modes BT5.3/TF Card/USB/Aux-in, TWS Feature, Integrated Button Controls,Type-C Charging(Black).
About
- 12 Watt Dazzlig Listening Experience with Fusion Pop's Balanced Sound & Bass || Loaded with 57mm x 1 Neo Driver Speaker
- Attractive Lightweight & Portable Bluetooth Speaker with Mesh Fabric & Rhythmic RGB Lights for Ultimate Audio-visual Entertainment || 10 Hours of Music Playtime on a Single Charge
- Bluetooth V5.3 for Quick Pairing & Seamless Wireless Connectivity || Wide Compatibility with Smartphones/Tabs/Laptops || Multiple Playback Options - Bluetooth, USB, Aux-in and TF Card (micro SD Card)
- TWS Feature where you can pair 2 Fusion Pop speakers wirelessly and double the sound impact || Built-in Multi-function Buttons to Control your Favorite Music Easily
- Charge up the speaker in just 2 hrs time || Type-C charging port || 1 Year manufacturer warranty on manufacturing defects
| Brand | pTron |
| Speaker Maximum Output Power | 12 Watts |
| Connectivity Technology | Auxiliary, Bluetooth, USB |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Model Name | Fusion |
| Speaker Type | Portable Speaker |
| Special Feature | Hi Res Audio, LED Light, Lightweight, Stereo Pairing, USB Port |
| Recommended Uses For Product | For Smartphones or Tablets |
| Compatible Devices | Laptop, Smartphone, Tablet |
| Net Quantity | 1 Pack |
| Surround Sound Channel Configuration | 1.0 |
| Colour | Black |
| Included Components | Power Cable, Quick Start Guide |
| Product Dimensions | 7D x 11.6W x 8.4H Centimeters |
| Item Weight | 340 g |
| Impedance | 4 Ohms |
| Is Waterproof | false |
| Warranty Type | Limited |
| Maximum Range | 10 metres |
| Number of Items | 3 |
| Control Method | Touch |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Speaker Size | 57 Millimetres |
| Power Source | Battery Powered |
| Signal-to-Noise Ratio | 85 dB |
| Woofer Diameter | 57 Millimetres |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Batteries | 1 9V batteries required. (included) |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Audio Driver Size | 57 Millimetres |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wireless |
| Specific Uses For Product | Party, Travel |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor, Outdoor |
| Manufacturer | Palred Electronics Pvt. Ltd. |
| Shape | rectangular prism |
| Model | Fusion |
| Batteries | 1 9V batteries required. (included) |
| Item model number | Fusion |
| Special Features | Hi Res Audio, LED Light, Lightweight, Stereo Pairing, USB Port |
| Speaker amplification type | Passive |
| Speaker connectivity | Wireless |
| Wattage | 12 Watts |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Charging Time | 2 Hours |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Country of Origin | India |
