pTron Fusion Quad 40W Bluetooth Karaoke Party Speaker w/ 3m Wired Mic, Vibrant RGB Lights, 6Hrs Playtime, Mic Volume Control, 5-Equalizer Settings, BT/USB/SD Playback & Type-C Charging (Raven Black)
Product details
- Experience 40W of Immersive Stereo Sound with full-range 2x4' Dynamic Speakers, perfect for starting a party anywhere, anytime. Includes a 3 mtr Long Wired Karaoke Mic for the perfect karaoke night.
- Elevate your Party with 5 Equalisers & Vivid RGB lights! Portability Perfected for Indoor/Outdoor use. Enjoy up to 6 hours of Music Time through the TF card, with Convenient Media & Volume Control.
- Bluetooth V5.1 for Quick Pairing & Strong 10 meter Wireless Connectivity | Multiple Playback Options for You - Bluetooth, TF Card Play/micro SD card, USB Drive Playback | Multiple RGB Lighting Effects
- TWS feature to Connect 2 Fusion Quad Speakers as 1 to Double the Sound Impact | SNR ≥85dB | Power Voltage 1A DC 5V & Type-C USB Charging | Easy Controls to Manage Music, Speaker & Mic Volume Smoothly
- Box Contains: 1*Speaker, 1*Wired Mic, 1*User Guide Card, 1*Type C Charging Cable | 1-Year Manufacturer Warranty from the Date of Purchase on Manufacturing defects
| Brand | pTron |
| Item dimensions L x W x H | 17.6 x 16.4 x 39.8 Centimeters |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Colour | Raven Black |
| Compatible Devices | Laptop, Smartphone, Tablet, Television |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Power Source | Battery Powered |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Item Weight | 1 kg 550 g |
| Recommended Uses For Product | For Smartphones or Tablets, For Televisions |
| Impedance | 4 Ohm |
| Manufacturer | Parude Technology (Shenzhen) Co. Ltd. |
| Model | Fusion |
| Model Name | Fusion |
| Product Dimensions | 17.6 x 16.4 x 39.8 cm; 1.55 kg |
| Batteries | 1 9V batteries required. (included) |
| Item model number | Fusion |
| Special Features | Hi Res Audio, LED Light, Lightweight, Portable, Stereo Pairing |
| Mounting Hardware | Microphone, Power Cable, Quick Start Guide |
| Number of items | 4 |
| Audio output mode | Stereo |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | 2.0 |
| Speakers Maximum Output Power | 40 Watts |
| Speaker amplification type | Passive |
| Speaker connectivity | Wireless |
| Wattage | 40 Watts |
| Battery Average Life | 6 Hours |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Signal-to-noise ratio (dB) | 85 dB |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Country of Origin | China |
