pTron Studio w/ 60Hrs Playtime, Wireless Over-Ear Headphones with HD Mic, Immersive Sound, 40mm Drivers, Bluetooth V5.4, Dual-Device Pairing, 3.5mm Aux Port, TF Card Slot & Type-C Fast Charging(Beige).
About
- Enjoy all-day comfort with pTron Studio Over-Ear Bluetooth Wireless Headphones featuring soft earpads, ergonomic design, built-in mic, and adjustable headband for the perfect fit and effortless use.
- Enjoy 60 Hours of playtime on a single charge with 40mm drivers for rich stereo sound. Built-in HD mic ensures clear calls. Fast 2.5 Hours recharge via Type-C (DC5V-1A max.) keeps you powered longer.
- Bluetooth v5.4 Headphones with Instant Pairing, 10m Stable Range & Wide Device Compatibility || Enjoy Seamless Dual-device Pairing to Connect & Switch between Phone, Tablet, or Laptop with Ease
- Enjoy Playback via Bluetooth or 3.5mm Aux-in Port, or Use a TF Card || IPX4 Water-Resistant headphones designed to Withstand Sweat and Spills with Ease for Worry-free Listening
- Foldable Design for Easy Storage || Easy Controls - Manage Music & Calls with Multi-functional Buttons || 6 Months Manufacturer Warranty from the Date of Purchase on Manufacturing Defects Only
| Brand | pTron |
| Colour | Beige |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | Studio |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Cable, User Manual |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Travel |
| Charging Time | 2.5 Hours |
| Recommended Uses For Product | Calling, Cycling, Exercising, Running, office_meetings |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Laptops, Tablets |
| Control Type | Call Control |
| Item Weight | 209 g |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Control Method | Push Button |
| Number of Items | 4 |
| Controller Type | Button |
| Battery Life | 60 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Audio Driver Size | 40 Millimetres |
| Earpiece Shape | Oval |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Noise Control Features | sound_isolation |
| Generation | 1 |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | Foldable, Lightweight, Microphone Included, Noise Isolation, Surround Sound |
| Manufacturer | Parude Technology (Shenzhen) Co. Ltd. |
| Product Dimensions | 18.3 x 3.8 x 17.3 cm; 209 g |
| Batteries | 2 9V batteries required. (included) |
| Item model number | Studio |
| Special features | Foldable, Lightweight, Microphone Included, Noise Isolation, Surround Sound |
| Other display features | Wireless |
| Country of Origin | China |
