Samsung Type C to 3.5 mm Audio Jack Connector, Headphones Jack Converter for Galaxy S24, S23, S24 Ultra, S8 Plus, S9, S9 Plus, S10 Plus, S10 Lite, S20 Ultra, S21 FE, & Other Samsung Devices - White
About
- Wider compatibility than others type c to 3.5mm adapters, compatible with most of the type c phones: Samsung Galaxy S24 ultra , S23 ultra , S22 ultra , S24 , S23 , S22, S20 Ultra S20 Z Flip S20+ S10 S9 S8 Plus, Note 20 10 10+ 9 8 and more samsung Galaxy Devices
- This compact USB-C to Aux adapter enables you to listen Music with your headphones and supports the wire control function as well.
- Using pure copper conductor, to avoid audio distortion to maintain pure sound transmission stability and fun.
- This type c to aux adapter is plug-and-play. No drive needed. Unblock the world of Hi-Fi audio for you anytime anywhere. Celebrated silhouettes reconstructed with new details.Quality ABS shell + TPE wire materials ensure 10000+ times bending and prevent damage caused by tangling and scratching.
- JGD PRODUCTS Usb Type C to 3.5mm headphone jack adapter Compatible with Samsung Galaxy Devices.
| Compatible Devices | Samsung , Google devices |
| Specific Uses For Product | Headphones, Phone Calls |
| Connector Type | Auxiliary, USB Type C |
| Colour | White |
| Item dimensions L x W x H | 10 x 5 x 10 Centimeters |
| Product Dimensions | 10 x 5 x 10 cm; 40 g |
| Item model number | THD01 |
| Connectivity technologies | Auxiliary |
| Special features | compact |
| Other display features | Wireless |
| Whats in the box | 3.5mm Audio Jack Adapter |
| Manufacturer | JGD PRODUCTS INDIA Pvt Ltd |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 40 g |
