TCL 189 cm (75 inches) Metallic Bezel Less Series 4K Ultra HD Smart LED Google TV 75V6C (Black).
| MRP | ₹199990 |
| Price | ₹62990 |
| 💳Bank Discount | ₹5250 |
| (-) Coupon | ₹3000 |
| 🔥Final Price | ₹54740 |
| Your Savings | ₹145250 (73%) |
Bank Offer :-
- Save ₹5250 Off HDFC Bank Credit Card + ₹3000 Off with Coupon.
About :-
- Resolution: 4K LED (3840 x 2160) | Refresh Rate: 60 Hertz
- Connectivity: 3 HDMI Ports | 2 USB ports | 1 Lan | 1 Satellite Input | 1 Optical Audio Out | 1 AV IN Adapter
- Sound: 30 Watts output | Dolby Atmos, Dts-X
- Smart TV Features:4K UHD Smart LED Google TV | 2GB RAM | 16 GB ROM | 64-bit Quad Core Processor| WIFI 5 | Google Assistant | Prime Video, Netflix, Hotstar, Zee5 and more| Web Browser | Screen Mirroring | Multiple Eye Care | Eneygy Rating: 4 Star | Annual Energy Consumption: 268 kWh/ Year
- Display: UHD LED Panel | HVA Panel | HDR 10 | AiPQ Processor | 100% Color Volume Plus| 178 Degree Wide Viewing Angle | Micro Dimming | MEMC | Metallic Bezel-Less Design
- Special Feature: 4K UHD LED Panel | HVA Panel | HDR 10 | AiPQ Processor | 100% Color Volume Plus | 178 Degree Wide Viewing Angle | Micro Dimming | MEMC | Metallic Bezel-Less Design | Dolby Atmos, Dts-X | Google TV | 2GB RAM | 16 GB ROM | 64-bit Quad Core Processor| WIFI 5 | Google Assistant |Prime Video, Netflix, Hotstar, Zee5 and more | Web Browser | Screen Mirroring | Multiple Eye Care
- Warranty Information: 2-year warranty provided by the manufacturer for the TV from the date of purchase, and 6-months warranty for the remote. Warranty claims can be processed using the Amazon e-invoice.
- Additional Information : Brand Warranty can be availed using invoice. User manual can be accessed from brand website under About this item/ Product details section.
| Screen Size | 75 Inches |
| Brand | TCL |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | 4K UHD LED Panel | HVA Panel | HDR 10 | AiPQ Processor | 100% Color Volume Plus| 178 Degree Wide Viewing Angle | Micro Dimming | MEMC | Metallic Bezel-Less Design | Dolby Atomos, Dts-X | Google TV |2GB RAM | 16 GB ROM | 64-bit Quad Core Processor| WIFII5 | Google Assistant |Prime Video, Netflix, Hotstar, Zee5 and more| Web Browser | Screen Mirroring | Multiple Eye Care |
| Included Components | 1N LED TV, 1N Audio Cable, 1N Stand, 1N Power cord, 1N Remote Control, 2N Batteries |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 34.9D x 166.7W x 102.7H Centimeters |
