Toshiba 164 cm (65 Inches) 4K Ultra HD Smart LED TV | Dolby Vision Atmos & HDR10+ | Game Mode Plus | AI 4K Upscaling | REGZA Engine ZR | Voice Control | VIDAA OS | 65C380RP (Black)
Bank Offer
- Save ₹2250 With SBI Credit Card

About
- Resolution: 4K Ultra HD (3840x2160) | Refresh Rate: 60 Hz
- Connectivity: 3 HDMI 2.1 ports (HDMI 3 eARC supported) to connect set top box | 2 USB 2.0 ports to connect hard drives and other USB devices | Dual-band Wi-Fi | Bluetooth 4.2 | 1 S/PDIF Output | 1 Headphone Output | 1 Ethernet RJ45 | 2 RF Tuner | 1 Composite (AV) Inputs | Light Sensor | 1 Common Interface (CI+) | 1 Audio (L/R) Input
- Sound: 20 Watts Speakers Output | Dolby Atmos | Dolby MS12, DTS X | REGZA Power Audio
- Smart TV features: VIDAA TV | Voice command | Screen Sharing | Voice Control | Smartphone remote control | Game Mode Plus | REGZA Engine 4K | AI 4K Upscaling | AI picture Optimizer | Supported Apps: Netflix, YouTube, Prime Video, Hotstar, SonyLiv, Hungama, JioCinema, Zee5, Eros Now | Energy Rating: 3 Star | Annual Energy Consumption: 254.87 kWh
- Display : HDR 10+Decoding | HLG | Dolby Vision | 4K Upscaling picture enhancement | 8 Bit + FRC Color Depth | 1400:1 Native contrast ratio | 178 Drgrees wide viewing angle | 16:9 Aspect Ratio | Filmmake Mode | MPEG noise reduction | MEMC
- Warranty Information: 2-year warranty from date of purchase on the television set and 1-year warranty on the remote control provided by brand. Warranty claims can be processed using the Amazon e-invoice
- Additional Information : Brand Warranty can be availed using invoice. User manual can be accessed from brand website under About this item/ Product details section.
| Screen Size | 65 Inches |
| Brand | TOSHIBA |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | VIDAA TV | Voice command | Screen Sharing | Voice Control | Smartphone remote control | Game Mode Plus | REGZA Engine 4K | AI 4K Upscaling | AI picture Optimizer | Supported Apps: Netflix, YouTube, Prime Video, Hotstar, SonyLiv, Hungama, JioCinema, Zee5, Eros Now |
| Included Components | Television: 1N, Remote: 1N, Table Stand: 2N, Batteries: 2N |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 7.6D x 145.3W x 83.8H Centimeters |
