Treo by Milton Vector Borosilicate Glass Tumbler, Set of 3, 210 ml Each, Transparent
Product Details
- Color: Transparent, Material: Borosilicate Glass, Package Contents: 3 - Pieces Vector Borosilicate Glass Tumbler Set (210 ml Each)
- Attractive Shape of drinking glass tumblers designed to serve water.
- Made of borosilicate glass. Unlike regular soda lime glass will not turn milky or cloudy with repeated usage.
- It is food safe, temperature variant, light weight
- Dishwasher safe, Microwave / Oven safe, Flame safe
| Brand | Treo |
| Material | Borosilicate Glass |
| Colour | Transparent |
| Capacity | 3 Count (Pack of 1) |
| Special Feature | Dishwasher Safe |
| Style | Set of 3, 210 ml |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Included Components | 3 - Pcs Vector Boro Glass Tumbler Set(210 ml Each) |
| Shape | Tumbler |
| Pattern | Vector 3 Pcs-210 ml |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material Feature | Insulated |
| Reusability | Reusable |
| Net Quantity | 1.00 Count |
| Item Weight | 330 Grams |
| Product Dimensions | 6.7W x 7H Centimeters |
| Number of Items | 3 |
| Manufacturer | Hamilton Housewares P. Ltd. |
| Size | 3 Count (Pack of 1) |
| Color | Transparent |
| Item Model Number | CGWFFBT008ECOM0001 |
| Item Part Number | CGWFFBT008ECOM0001 |
| Is Assembly Required | No |
| Primary material | Borosilicate Glass |
| Number of Pieces | 3 |