- Resolution: 4K Ultra HD QLED (3840 x 2160) | Refresh Rate: 60 Hertz
- Connectivity: 3 HDMI ports (eARC supported) to connect set top box, Blu Ray players, gaming console | 2 USB ports to connect hard drives and other USB devices | Dual-band Wi-Fi | Bluetooth 5.1
- Sound: 50 Watts Output | Powerful Speakers with Dolby Audio
- Smart TV Features: Google TV | Content Recommendations | Casting option- Googlecast, Fastcast, Meeting mode | 2 GB RAM | 32 GB Storage | Watchlist | Personal Profile | Kids Profile | Google Assistant | Voice enabled Smart Remote | Hotkeys for Quick Access - Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+Hotstar | Quad Core Processor | Screen Saver
- Display : Full Array Local Dimming | QLED with 10 bit Panel | Bezel-less Design | HDR10+, HLG | 93% DCI P3 | 1 Billion Colours | MEMC
| Screen Size | 43 Inches |
| Brand | Visio World |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Uni-Lucent | Web Touch Remote | Remote With Voice Assistant | Android 14 | HDR-10+ | Wide Color Gamut | Supported Applications : Sony Liv, Disney+Hotstar, Zee5, Youtube |
| Included Components | 1 NUMBER TV UNIT, 1 NUMBER REMOTE CONTROL, 1 NUMBER POWER CORD, 1 NUMBER USER MANUAL, 2 NUMBER STANDS, 4 NUMBER STAND SCREW |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 18.5D x 95.6W x 60H Centimeters |