Xiaomi 138 cm (55 inch) FX Pro QLED Ultra HD 4K Smart Fire TV L55MB-FPIN
Bank Offer
- Save ₹3000 Off With HDFC Bank CC + ₹1750 Coupon
About
- Resolution : 4K Ultra HD (3840 x 2160)| Refresh Rate : 60 Hertz
- Connectivity: 3 HDMI ports to connect set top box, Blu-ray speakers or gaming console | 2 USB ports to connect hard drives or other USB devices | Bluetooth | Built-in Wi-Fi
- Sound: 34 Watts Output | Dolby Audio | DTS-X | DTS Virtual : X
- Smart TV Features : Fire TV Built-In | Supported Apps: Prime Video | Netflix | Disney+ Hotstar | YouTube | 12000+ apps from App Store | Voice Remote with Alexa | DTH Set-Top Box Integration to switch between DTH TV Channels and OTT apps from home screen
- Display: 4K HDR | HDR 10+ | HDR10 | HLG | Reality Flow MEMC | Vivid Picture Engine 2 | DCI P3 Min 92%,Typ. 94%
- Enjoy 1 Year of Comprehensive Warranty .Any kind of physical damages to the unit will not be covered under Warranty
- Additional information : Brand Warranty can be availed using invoice. User manual can be accessed from brand website under About this item/ Product details section,for a successful return, Keep the item in its original condition with internal and external packaging. Some minor accessories may not be included contact customer support.
| Screen Size | 55 Inches |
| Brand | XIAOMI |
| Display Technology | QLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Bezel-Less Design, Built-In Speaker, Chromecast, Eye Comfort Mode, Wide Viewing Angle |
| Included Components | Power Cable |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 7.6D x 122.6W x 71.7H Centimeters |