ZEBRONICS Duke Wireless Bluetooth Over Ear Headphone with Upto 60h Backup, Dual Pairing, Gaming Mode, Environmental Noise Cancellation (ENC), LED Lights, Deep Bass, Voice Assistant Support (Beige)
About
- Zeb-Duke is a wireless headphone with a mic that is an up on style with comfortable ear cushions, adjustable headband, and RGB lights.
- Speaker Impedance 32ΩFrequency Response 20Hz - 20kHz.Bluetooth works in range of 10 m only without obstacles
- Charging time 2hrsPlayback time 60 hrs*Talk time 60 hrs*
- Wireless BTVoice assistant supportAUX Function
- Adjustable HeadbandMedia/Volume controlCall FunctionBuilt-in Rechargeable Battery
| Brand | ZEBRONICS |
| Colour | 60H(BEIGE) |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | None |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | Zeb-Headphones |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Headphone - 1 Unit |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming, Communication, Travel |
| Charging Time | 2 Hours |
| Compatible Devices | smartphones |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 380 g |
| Net Quantity | 1 Count |
| Style | DUKE(BEIGE) |
| Control Method | Voice |
| Number of Items | 1 |
| Battery Life | 60 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Special Feature | Adjustable Headband |
| Manufacturer | AJZ Industries Pvt |
| Model | ZEB-DUKE (Beige) |
| Product Dimensions | 9.5 x 19.9 x 23.7 cm; 380 g |
| Item model number | ZEB-DUKE (Beige) |
| Special Features | Adjustable Headband |
| Batteries Required | No |
| Cable feature | Without Cable |
| Country of Origin | India |
