ZEBRONICS Juke BAR 3902 Soundbar with 140 Watts, HDMI (ARC), Optical, USB, AUX, Bluetooth v5.0, Virtual 5.1, Wall Mountable Design.
About
- The ZEB-Jukebar 3902 is designed to enhance your audio immersion by incorporating top-notch audio technology, bringing the theater experience directly to your home.
- The ZEB-Jukebar 3902 offers the flexibility of being wall-mountable so that you can tailor your audio setup according to your space.
- Delivering extraordinary and powerful audio, this soundbar commands attention with an impressive power output—140W
- The 4.46-inch subwoofer driver is here to offer you a visceral experience with the deep bass that resonates with intensity, making you groove to every beat.
- Delve into a cinematic auditory experience with the virtual 5.1 surround sound feature best suited for watching movies and playing games.
- The LED indicator on the soundbar enhances the overall experience, providing clear visual cues for settings and modes, ensuring ease of use.
- Versatility takes center stage with multi-connectivity options, including Bluetooth v5.0, HDMI (ARC), Optical, USB, and AUX ports. This extensive range ensures seamless integration with a myriad of devices for a flexible and hassle-free audio experience.
| Brand | ZEBRONICS |
| Speaker Maximum Output Power | 140 Watts |
| Frequency Response | 55 Hz |
| Connectivity Technology | Auxiliary, Bluetooth, HDMI, USB |
| Audio Output Mode | Surround |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Model Name | ZEB-JUKEBAR 3902 |
| Speaker Type | Soundbar |
| Special Feature | Bluetooth, Wireless |
| Recommended Uses For Product | For Smartphones or Tablets, For Televisions Tablets |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet |
| Net Quantity | 1 Count |
| Surround Sound Channel Configuration | 5.1 |
| Colour | black |
| Included Components | Input cable-1 unit, QR code guide -1 unit, Remote, Sound Bar- 1 unit, Subwoofer-1 unit |
| Product Dimensions | 14.7D x 31.2W x 14.5H Centimeters |
| Item Weight | 2 kg 800 g |
| Is Waterproof | False |
| Number of Items | 1 |
| Control Method | Remote |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Speaker Size | 31.2 Centimetres |
| Power Source | Corded Electric |
| Signal-to-Noise Ratio | 70 dB |
| Woofer Diameter | 11.43 Centimetres |
| Tweeter Diameter | 1 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 11.43 Centimetres |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wireless |
| Specific Uses For Product | Party, Travel |
| Style | Juke BAR 3902 |
| Manufacturer | Zebronics India Private Limited |
| Model | juke bar 3902 |
| Item model number | juke bar 3902 |
| Special Features | Bluetooth, Wireless |
| Speaker amplification type | Active |
| Audio Wattage | 100 Watts |
| Wattage | 100 Watts |
| Batteries Required | No |
| Country of Origin | China |
