ZEBRONICS PRO Series Z NBC 5S, Intel Core 12th Gen i7 Processor 16GB RAM & 512GB SSD Laptop, 15.6 Inch (39.6CM), IPS 180° Display, Dolby Atmos, 38.5Wh Large Battery, Windows 11, Space Grey, 1.76 Kg
Bank Offer

About
- Get your hands on the affordable, portable, sleek, and stylish laptop - the ZEB-NBC 5S that comes with an i7-1255U Processor to balance your performance and power efficiency.
- Convenient multitasking is supported by the laptop via its 10 cores and 12 threads backed by the processor.
- The laptop’s IPS display is here to offer an incredible experience by enabling a wider viewing angle. It has native Full HD 1920x1080p resolution to provide improved color accuracy and crisp image quality. The display supports a max. 180° angle tilt to put forth your convenience
- Built-in speakers with DOLBY ATMOS support will level up your media & entertainment experience.
- With 16GB 3200MHz DDR4 RAM and 512GB M.2 SATA SSD for office work, documentation, web surfing, multimedia consumption, etc., the ZEB-NBC 5S will smoothen your working experience
- Carry this slim and classy laptop with a standard screen size of 39.6cm(15.6 inches)and can be a flexible option for both portability and usage.
- For increased performance and bandwidth, you can now choose a dual-band WiFi connection with bulit-in 802.11 a/b/g/n/ac 2.4GHz & 5GHz Wi-Fi + BT v5.0
| Brand | ZEBRONICS |
| Model Name | ZEB-NBC 5S 16GB (Space Grey) |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| CPU Model | Core i7 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Fingerprint Reader |
| Graphics Card Description | Integrated graphic |
| CPU Speed | 4.7 Hz |