ZEBRONICS Sound Bomb 7 Bluetooth TWS in Ear Earbuds with 60H Playtime, ENC Mic, Rapid Charge, Upto 50ms Gaming Mode, Flash Connect, Voice Assistant, Smooth Touch Control, BT v5.2, Type C (White).
About
- The all new SOUND BOMB 7 with 40H* of backup time and a Rapid charge feature which gives 180min* of backup with just 10min of charging! (*depends on usage conditions)
- Get ready and game for hours together with the 50ms Low latency Gaming mode in ZEB-SOUND BOMB 7 TWS earbuds
- The earbuds support Environmental Noise Cancellation providing smooth calling experience by canceling a significant amount of external / traffic noise
- With 13mm driver configuration, you can now vibe for songs like never before! Punchy bass, sharp Treble and a warm vocal tone will provide you with the best sound signature
- Stay protected from accidental spills or splash, as the earbuds support a splash proof / sweat proof design. Make it your workout companion, right now
- With the Bluetooth v5.2 providing reliable connection and the Voice assistant support for Android and iOS smartphones, you can get the job done in seconds!
- Simply open the charging case, the earbuds would quickly connect with your phone, as ZEB-SOUND BOMB 7 comes with a Fash connect feature
| Brand | ZEBRONICS |
| Colour | White |
| Ear Placement | In Ear |
| Form Factor | In Ear |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Headphones Jack | usb |
| Model Name | Zebronics ZEB-SOUND BOMB 7 (White) |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5.2 |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Earbuds - 2 Units,Charging case - 1 Unit,Eartips - 4 Units |
| Age Range (Description) | Adult |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Charging Time | 1E+1 Minutes |
| Recommended Uses For Product | Entertainment, Calling, Gaming, Outdoor, Recording, Exercising, Running |
| Compatible Devices | Laptops, Mobile Phones, Tablets, PC, Smart TVs, All Bluetooth Devices, iOS, Andriod |
| Control Type | Voice Control, Touch Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 47 g |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Net Quantity | 1 Count |
| Style | In-ear |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Product Dimensions | 5.5 x 5.5 x 3.2 cm; 47 g |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Item model number | Zebronics ZEB-SOUND BOMB 7 (White) |
| Connector | USB Type C |
| Size | Free size |
| Hardware Platform | Smartphone |
| Manufacturer | AJZ Industries Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | India |
